سفیر ایران در بغداد با رئیس‌جمهور جدید عراق دیدار کرد

سفیر ایران در بغداد، امروز (یکشنبه) با رئیس‌جمهور جدید عراق دیدار کرد.

سفیر ایران در بغداد با رئیس‌جمهور جدید عراق دیدار کرد+عکس

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع رسانه‌ای عراق از دیدار امروز (یکشنبه، ۱۶ اکتبر)، «محمد کاظم آل صادق» سفیر ایران در بغداد با «عبداللطیف رشید» رئیس‌جمهور جدید عراق خبر دادند.

پنج‌شنبه پیش، پس از گذشت یک سال و سه روز از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق، با وجود کشمکش‌های طولانی میان دو حزب اصلی کُرد، سرانجام نشست انتخاب رئیس‌جمهور جدید این کشور برگزار شد.

پنجشنبه پیش (۱۳ اکتبر)، پس از گذشت یک سال و سه روز از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق و با وجود کشمکش‌های طولانی میان دو حزب اصلی کُرد، سرانجام نشست انتخاب رئیس‌جمهور جدید این کشور در پارلمان برگزار شد و پس از شمارش کلیه آراء اخذ شده در دور دوم رأی‌گیری در پارلمان عراق، «عبداللطیف رشید» موفق شد ۱۶۲ رای را به خود اختصاص دهد و برهم صالح را با ۹۹ رای از دور رقابت خارج کند. او بلافاصله پس از انتخاب شدنش، «محمد شیاع السودانی» نامزد فراکسیون بزرگتر پارلمان برای نخست‌وزیر را مامور تشکیل کابینه جدید در عراق معرفی کرد.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران، پس از انتخاب عبداللطیف رشید به عنوان رئیس‌جمهور جدید عراق، با ارسال پیامی این انتخاب را به  دولت و ملت عراق تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد دولت جدید این کشور در جهت رشد و شکوفایی عراق گام بردارد و روابط تهران و بغداد بیش از پیش گسترش و تعمیق یابد.

رئیس جمهور تاکید کرد: ایران همواره از فرآیند سیاسی عراق مبتنی بر رای مردم حمایت نموده و برای بسط مناسبات برادرانه با عراق در تلاش بوده است.

پایان پیام /

در تماس تلفنی امیرعبداللهیان و فواد حسین آخرین تحولات دوجانبه، منطقه ای و گفتگو برای لغو تحریم ها مورد رایزنی طرفین قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان در این گفتگوی تلفنی از تلاش های وزیر خارجه و نخست وزیر عراق برای آزادی حاجی بازداشت شده ایرانی در عربستان قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به تحرکات گروههای تروریستی از مبداء اقلیم کردستان جمهوری عراق، تاکید کرد: با گذشت ۴ دهه و علیرغم تعهدات مکرر مقامات اقلیم، متاسفانه تحرکات گروههای مسلح تروریستی از خاک اقلیم علیه امنیت سرزمینی ایران همچنان تداوم دارد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: ضمن احترام و پایبندی به توسعه مناسبات ممتاز دو کشور، همانگونه که مقامات عالی نظامی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده اند ما تداوم تجاوزات و اقدامات تروریستی این گروهک‌ها که در اقلیم پناه گرفته اند و امنیت ملی ایران را هدف قرار داده اند، تحمل نخواهیم کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *